Да кажем добри думи

Клас: 1, 2

Учениците предприемат действия за общото благо, за да се насърчи добротата в тяхното училище. Те раздават стикери с усмивки на другите или правят плакати, които поставят на различни места в училище с послания, насърчаващи към доброта или учат другите как да реагират на хулиганско и грубо поведение. Продължителност: Две занятия по 40 минути

Учител работил по този проект: Милена Карагрошева
Описание на проекта

Когато влизат в класната стая, първокласниците свикнаха да поглеждат крадешком и с любопитство към постера за деня. Очакват с интерес новото, което би ги провокирало и им дало възможност да изкажат своето мнение. Особено, когато говорим по теми, толкова важни в нашето съвремие, каквато е и днешната, предложена ни от „Научи се да даряваш“ – „Да кажем добри думи“.

С направения постер, сложен на интерактивното дърво в класната стая, провокирах децата да помислят за какво ли ще говорим днес с тях. Интересни бяха предложенията им, но се зарадвах, че уловиха идеята, претворена на постера – добро, добрини, добри думи. Напоследък много често си припомняме какви трябва да са взаимоотношенията ни в клас, тъй като имаме и дете, което изисква по – специално внимание. Щастлива съм да споделя, че чрез тези уроци по ДОБРОТВОРЧЕСТВО, голяма част от първокласниците приеха това дете, няма обиди и подигравки, какви имаше в началото, макар и рядко.

Часът започна с „Мозъчна атака“ – Защо детето на постера е с чадър? Какво вали от облаците? Кога ще му послужи чадърът?

След като натрупахме мненията на всички, които желаеха да участват, стигнахме до извода, че чадърчето ще ни предпази от удара на лошите думи, а добрите / нарисуваните сърчица/ ще достигнат до детето. Интересни бяха предложенията как да реагираме, ако ни застигнат такива неприемливи думи. Макар и малки, първокласниците осъзнават, че на лошата дума няма смисъл да отговаряме с лошо, защото това няма да помогне на никого.

Последва изработване на колекция от добри думичкина нашия клас. Тъй като все още не можем да пишем, всяко дете изряза цветно картонче и го подари на своето другарче по чин, Така всеки подари добринка на дете от класа и то уникална, само за него.

 

От коментарите в час

„Добрата дума винаги ни помага.“, Боби

„Ако на лошата дума отвърнеш и ти с лоша, само ще стане по – лошо“., Лора

„Предпочитам да замълча, ако чуя лоша дума. Доброто е повече и ще победи“., Тома

Галерия

Да кажем добри думи
Да кажем добри думи
Да кажем добри думи
Цели на проекта

  • Учениците да почувстват, че са част от една общност, в която трябва да уважат себе си и другите и да си помагат;
  • Да усъвършенстват уменията си за признаване и поощряване на положителните качества на съучениците си;
  • Да се изградят умения за предотвратяване на конфликтни ситуации и помагане, както на хулигана така и на жертвата.
  • Да разберат, че гражданите носят отговорност за общото благо;
  • Да изброят начини да се помогне както на хулигана, така и на жертвата;
  • Да разсъждават, за да дадат идеи за предотвратяване на хулиганско поведение;
  • Да разпространяват доброжелателство и разпознават думи на доброта и добри дела като поставят стикери с усмивки;
  • Да направят плакати, които учат другите как да се спре хулиганското поведение в класните стаи, училището и на спортните площадки.
Използвани материали

  • малка кофичка „Кофа, пълна с доброта“ (да се нарисува или изработи на ръка от преподавателя);
  • много цветни картончета
  • листи хартия с формат за плакат и пособия за рисуване (маркери, пастели, цветна хартия);
  • (по желание) кръгли стикери (по един лист за всеки ученик)
Работа вкъщи

Обърнете се към семействата на учениците с апел да подкрепят от дома кампанията за борба с тормоза. Споделете със семействата информация относно хулиганското поведение и насоки как да се реагира на тормоза. Нека всеки ученик да занесе вкъщи по няколко хартиени сърца. Помолете ги да обяснят какво представлява практикуването на мило и любезно поведение към членовете на семейството и при проява на добри дела, да пълнят кофичката, предварително поставена в класната стая.

© Всички права запазени 2024 @ Learningtogive.bg