Известни филантропи – дарители в БГ

Клас: 4

Учениците научават за фондациите и проучват личност, която се проявява като филантроп, включително мотивацията за решението да дарява. Продължителност: Две занятия по 40 минути

Учител работил по този проект: Ирена Мицковска
Описание на проекта

Описание

1 час-С любов, труд и постоянство. Това са думите, изписани на стената на бившата фабрика на Пенчо Семов в Габрово, след неговата смърт превърната в старопиталище. Това са думите, характеризиращи живота на този амбициозен, всеотдаен, скромен български търговец и благодетел от началото и средата на 20 век, когото днес почти никой не помни.

Избрах с него да започна уроците за дарителите в България, защото паметта, признанието и благодарността човешки са не по- малко важни от жестовете на даряване.

Започнах провокативно урока с въпрос към децата знаят ли кой участва сега в Биг Брадър? А във Фермата? А кой пее най- хитовата песен? А кой е Пенчо Семов? Гората от ръце „падна“ при последния въпрос и настъпи тишина, придружена от учудени лица. Казах им, че днес ще им разкажа точно за него, защото е важно да помним имената на тези българи.

В интернет има обстойна статия, придружена от много снимки, в която се разказва за габровския индустриалец от миналия век. /“Старопиталището на Рокфелер от Габрово или „За мишките и хората“/.

Тъй като учениците са малки, четях избирателно текста и предавах със свои думи непознатите или неясни за тях изрази. Фактът е, че те бяха силно впечатлени от живота на Пенчо Семов, от бизнеса, който развива и най- вече от даренията, които прави.

Статията е посветена на разрушената днес четириетажна сграда, която е била първоначално негова лятна вила, впоследствие той дарява като дом за стари хора на града. След 1945 всичко е национализирано, а днес е … величествена развалина. Поговорихме с учениците за това, че е важно наследниците, следващите поколения да пазят и поддържат това, което им е дадено. Не всеки може да създава и твори, но всеки би могъл да пази, да бъде отговорен.

Записахме на дъската името на Пенчо Семов, годините му на раждане и смърт, неговата мисъл, изписана на стената на старопиталището.

И тъй като едно от нещата, които той прави, е създаването на фондация, раздадох на децата тълковните речници, за да потърсят отново значението на думата „филантроп“, както и новата- „фондация“. Записахме ги на дъската.

Попитах учениците зна            ят ли дали има фондация в Тетевен. Всички отговориха утвърдително- Да, „Тома Васильов“. Казах им, че по- натам ни предстои среща с нейния настоящ председател, за да научим повече каква дейност развива тя на територията на общината.

Описание- 2 час

Наш гост беше г-жа Мария Стойчева, п-л на ОбС Тетевен, както и п-л на Общинска фондация „Тома Васильов“.

Най- напред с децата си припомнихме значението на думата „фондация“ и разказахме накратко на г-жа Стойчева за Пенчо Семов, дарителя от Габрово. След това тя сподели с децата, че и в Тетевен е роден такъв благороден човек, дарител и филантроп, и е хубаво да знаем и неговата история. Тя беше подготвила интересна презентация, в която се проследяваше живота на Тома Васильов /в интернет има статии за неговия живот и дело/.

След това разказа на децата за създаването на фондацията в Тетевен през 2003 г., за  дейността, която тя развива, също така- как те, когато станат поне в 9 клас, могат да се възползват от нея.

От коментарите в час

ученик: А днес има ли такива хора?
аз: Какви хора?

ученик: Богати, а да раздават всичко на бедните и нуждаещите се?

аз: Мислите, че те раздават, само защото са богати ли?

ученик: А, не, трябва и да си добър човек.

Галерия

Известни филантропи – дарители в БГ
Известни филантропи – дарители в БГ
Известни филантропи – дарители в БГ
Цели на проекта

  • Формиране на знания за същността и работата на фондациите като средство за даряване на време, умения и средства за общото благо;
  • Формиране на умения за проучване на известни личности, които се проявяват като филантропи.
  • Запознаване с делото на Пенчо Семов и Тома Васильов
  • Запознаване с дейността на фондация "Тома Васильов"
Използвани материали

  • интернет връзка за учениците и компютър, за да проведат проучването сами или по двойки;
  • екземпляри за учениците от Приложение 1 „Дарителят, който ме впечатли”
  • презентация за Печно Семов
  • презентация за Тома Васильов
Библиография

  • https://www.168chasa.bg/article/6334091
  • https://1kam1.com/balgarskiyat-rokfeler-ili-za-mishkite-i-horata/
Работа вкъщи

Интерактивна домашна работа за родители/ученици: Учениците могат да използват помощ от родителите си за редактирането и подготовката на презентациите си. Насърчете учениците да разговарят със семейството си относно понятието „даряване/дарителство“.

© Всички права запазени 2024 @ Learningtogive.bg