Нашият проект за общността

Решихме да дарим труд и свободно време за общността по случай двата международни дни и да направим училището и Лесопарка по-привлекателни места.

Учител работил по този проект: Светлана Христова Станчева
Описание на проекта

1 урок

По случай 22 април – Международният ден на Земята, учениците посетиха Текето. Лесопарк „Липник“ е любимо място за отдих, разходка или пикник на хиляди русенци. Търсейки начин да избягат от жегата, шума и мръсния въздух на големия град, през летния сезон много хора посещават лесопарка. Резултатът е огромното замърсяване по цялата територия на парка с опаковки, бутилки, фасове и всякакви други боклуци.  След като разбрахме за инициативата на младежи, работещи по проект Еразмус+, решихме и ние да се включим.

Предложих на родителите и за моя радост се отзоваха повече от половината деца, заедно със своите родители. Ентусиазирани, екипирани с ръкавици и чували, ние пристъпихме към работа. Направих и състезание „Сливи за смет”. Детето, което напълни най-големия чувал, ще получи своята награда. Децата с радост бягаха из пътеките и търсеха край паднали дънери и в храстите найлонови отпадъци, стъклен амбалаж и пластмасови бутилки. Родителите бяха по-бавни в събирането, но децата кипяха от желание да почистят повече територия.

След приключване сложихме чувалите в организирания транспорт – резултатът бе впечатляващ. Толкова чували само за няколко часа! След неуморния труд последва заслужена игра на воля и почерпка за изгладнелите юнаци.

Направихме равносметка за свършеното и се убедихме колко добре се чувстваме след като сме дарили от своето свободно време за проект за общността и то в такъв слънчев пролетен ден. Особено се зарадвахме, когато се видяхме и в телевизионния репортаж по темата.

2 час

23 април е Международен ден на книгата и авторското право. Датата е избрана не случайно. На 23 април са се родили и/или починали големи писатели като Уилиям Шекспир, Мигел де Сервантес и Владимир Набоков. Реших на тази дата да довършим своя проект за общността, а имено – нашето любимо училище да бъде различимо от другите със своите добра дела. Пред входа бе поставена къщичка за книги. Идеята за къщичките библиотеки е на русенския клуб „Мечтание“. Тя се реализира по проект, финансиран от Общинската фондация „Русе – град на свободния дух“.Чрез тях учениците имат възможност да обменят книги. Всеки, който прояви желание да си вземе безвъзмездно книга, може да направи това само ако остави друга на нейно място. Целта на проекта е насърчаване на четенето сред младите хора.

В клас направихме надпревара по отбори за най-добра драматизация с герои, любимите ни кукли, изработени от родителите. Сюжетът трябваше да е от приказки, изучавани в трети клас. Поговорихме и за авторското право, защо е важно да не се използва без разрешение.

Предният ден отделихме книги от класната си библиотека и решихме да ги поставим в къщичката пред училище. Взехме решение един път в седмицата да четем на двора в Зелената класна стая, като носим любима книга. Децата бяха доволни от стореното и се надяваме, че книгите няма да изчезнат, а ще се разгръщат с желание и ще носят наслада на четящия.

 

.

Галерия

Нашият проект за общността
Цели на проекта

  • • Да се развие екологична култура и читателски интерес, да се мотивират децата да даряват труд и свободно време за общността
Използвани материали

  • книги
  • чували и ръкавици

© Всички права запазени 2024 @ Learningtogive.bg