Опазване на околната среда, животински видове

По случай 22 март – Световен ден на водата, учениците посетиха Изпълнителна Агенция „Проучване и поддържане на река Дунав“.

Учител работил по този проект: Светлана Христова Станчева
Описание на проекта

По случай 22 март – Световен ден на водата, учениците посетиха Изпълнителна Агенция „Проучване и поддържане на река Дунав“.  Лектор беше старши експерт Денчо Денев. Урокът беше изнесен във Флотската кула. Тя е изградена върху останките на турската крепост Месихтабия и в близост до някогашните казарми, върху част от отчужденото място на войводата Панайот Хитов. Днес в нея е разположена хидрометеорологичната станция на Изпълнителната агенция за проучване и поддържане на река Дунав в Русе. С историята на Флотската кула са свързани и първите редовни метеорологични наблюдения по нашите земи, започнали през далечната 1866 г. Тогава те са правени в Австро-унгарското консулство в Русе. По инициатива на австрийския географ и климатолог Юлиус фон Хан и на австро-унгарския консул в Русчук Георг Мартрирт били изпратени комплект уреди за метеорологични наблюдения – барометър, дъждомер, термометър и др.  През 2015 г. в сградата е открита музейна сбирка, отворена за свободно посещение от всички желаещи да я разгледат.

Учениците научиха, че скоростта на течението преди години се е измервала с уред, подобен на торпедо и тежащ 100 кг. Необходимо било по няколко пъти да се спуска във водата, което говори за силата на човека, който извършвал измерването. Всички бяха изумени от огромните размери на радиостанцията преди години. Особено учудени бяха от „лаптопа” от миналия век, с който са записвали данните. Научиха, че се е пишело на пишеща машина, която не е позволявала изтриване на сгрешеното, което е водело до стриктно спазване на правописните норми. С интерес разгледаха как работят служителите, къде са поставени и как изглеждат измервателните уреди.

Поговорихме и за опазването на чистотата на реката и за опасностите, които възникват при засушаване и преливане на река Дунав. Научихме какво е кота нула, как се измерва дълбочината на реката, колко метра  и къде е най-дълбокото измерено  място по реката. В края на занятието имаше състезателна игра, за да се проверят знанията на учениците, докато са слушали беседата. Въпреки лошото време родителите се отзоваха с желание не само да ни транспортират, но и присъстваха на събитието и споделиха, че също са научили нови факти за измерването и проучването на река Дунав.

Галерия

Опазване на околната среда, животински видове
Опазване на околната среда, животински видове
Цели на проекта

  • • Да се запознаят учениците с начините за измерване и проучване на река Дунав и нейното опазване от замърсяване

© Всички права запазени 2024 @ Learningtogive.bg