„Светът с различни думи“ – изготвяне на табло за 21.02., Международен ден на майчиния език

Сред основните цели на ЮНЕСКО e запазването и съхраняването на повече от 6000-те езика, които съществуват в светa. Организацията счита езиковото многообразие за един от най-мощните инструменти за опазване на материалното и нематериално наследство на човечеството. Какво е майчин език ? ·        Първият език,  които си научил ·        Езикът, с които се идентифицираш или с които ни идентифицират другите ·        Езикът,който най-добре говорим и който най-често използваме

Учител работил по този проект: Албена Цветкова
Описание на проекта

Съвместна инициатива на 11 а клас и НУ „Васил Левски“ с Директор г-жа Светла Вангелова (като ръководител и родител).

За 43% учениците у нас българският език не майчин. Това показват данни на Синдиката на българските учители.  Всяка общност, всяка съвкупност от хора, всички ние се нуждаем от комуникация. И езикът е този, който ни я дава. Езикът е главно средство за общуване между хората. Общуването пък е основа на живота, на труда, на приятелството, на любовта…

Посещението на 11 а клас в училището в ромския квартал „Изток“ включваше изготвяне на табло с думи от българския и ромския език с цел запазване и съхраняване  на езиците, които съществуват като културно богатство. Учениците бяха посрещнати сърдечно от малчуганите и целия училищен екип, а г-жа Вангелова им показа кабинетите, класните стаи и екзотичните носии за празници. С усмивка тя изпита децата от 3-ти клас на г-жа Соня Митова: „На какъв език трябва да говорим в училище?“, но и с усмивка продължи и за превода на думите от таблото – на български и ромски. А те се надпреварваха да покажат колко много знаят. Най-сърдечни бяха, разбира се най-малките, които с такъв ентусиазъм ни изпяха и изиграха песента, която подготвят за празника на мама, че вече не беше от значение на какъв език ще пеят.

Г-жа Вангелова запозна единадесетокласниците и с основните дарители, които са допринесли за развитието на красивото училище. Освен различни институции, се оказа, че като частни лица даряват и граждани на Вършец – г-жа Антоанета Коцина, общински съветник и г-жа Савка Серафимова, общественик.

Галерия

„Светът с различни думи“ – изготвяне на табло за 21.02., Международен ден на майчиния език
„Светът с различни думи“ – изготвяне на табло за 21.02., Международен ден на майчиния език
„Светът с различни думи“ – изготвяне на табло за 21.02., Международен ден на майчиния език
Цели на проекта

  • • Подобряване на училищната среда и създаване на предпоставки за успешна социализация на ромските деца и ученици;
  • • Привличане на родителите на учениците като активни участници в социокултурното мултиетническо общуване в учебното заведение и извън него;
  • • Провокиране на интерес у родителите на учениците, което ги ангажира и в бъдещи сътрудничества в училищния и извънучилищния живот.
Използвани материали

  • Компютър, Интернет.
Библиография

  • https://amalipe.com/index.php?nav=news&id=1483&lang=1

© Всички права запазени 2024 @ Learningtogive.bg