Верен на себе си

Клас: 6

Този урок запознава учениците с определението за почтеност и аспекта му да останеш верен на себе си. Урокът изследва по какъв начин хората могат да бъдат честни със себе си. Учениците обсъждат как да бъдат честни със себе си и да поемат лична отговорност. Продължителност: едно занятие по 40 минути

Учител работил по този проект: Албена Кирилова
Описание на проекта

Вярата в себе си – това е една от най-важните нравствени ценности. Това означава да следваш принципите и идеалите си, да не скланяш глава и до край да отстояваш позициите си. Но не всеки човек притежава такава сила. Тя е присъща само на силните характери, убедени в правотата на избора си. Сигурни ли сте, че знаете наистина какво значи „да бъдеш себе си“? с този въпрос започнах поредният урок.Накарах учениците да  изяснят  отговора на този въпрос, както и пътя, по който трябва да вървят, за да не се окажат потънали в разочарования и много далеч от щастието и успеха. Разделих ги на групи и ги накарах да обсъдят какво обичат да правят, какво биха искали да постигнат в живота си, кое ги прави щастливи. Посъветвах ги да не се съобразяват с изборите си в това какво ще им носи повече доходи, с неосъществените мечти на родителите им, с желанията на приятелите им. Исках да открият това, което ще вършат с удоволствие и радост, дори когато ще срещат трудности по пътя си, и да намерят начин да го превърнат в свое основно занимание.

Не позволявайте на чуждото мнение да ви влияе, да ви разколебава, да ви отдалечава от целите ви. Това не значи да не чувате какво ви се говори. Напротив. Мислете върху съветите и критиките, които получавате. Ако смятате, че някои от тях могат да ви помогнат, използвайте ги. Не губете енергия да се страхувате, да се ядосвате, да се опитвате да угодите на някого. Правете каквото сте преценили за правилно.След съветите и напътствията, с които продължих изчаках известно време групите да обсъдят мненията си и решихме да си измислим  правила, с които да останем верни на себе си. Сметнах за подходящо да направя този урок в навечерието на Великденските празници. Диляна, като много дейна и отговорна ученичка започна да записва а останалите диктувахме:

 

1.Не вреди. /Това, че следваш собствения си път, не означава да премазваш всеки, който го пресече. Не използвай факта, че се опитваш да бъдеш себе си като извинение, за да се държиш лошо с хората около теб. Бъди внимателен с близките си, с приятелите, познатите, колегите. Отнасяй се с тях така, както искаш да се отнасят с теб – дай им свобода, уважение, любов, грижа, доверие, помощ, когато им е необходима. Просто, докато го правиш, не забравяй накъде си се запътил, каква е крайната ти цел. Ако някой ти пречи, извади го от живота си максимално безболезнено и за двама ви./

2.Отсявай дребните си прищевки от истински важните за теб неща. /Много е лесно да си повярваш и да започнеш да угаждаш на всеки свой каприз, защото така не изневеряваш на себе си. Всъщност това е най-бързият начин да се превърнеш в егоистично, себично същество, което не се интересува от никой и нищо освен от себе си. А това пък е най-краткият път до никъде. Дръж на важните за теб неща, отстоявай тях. Не губи време и сили да се бориш за незначителни неща.

3.Бъди готов да се сблъскаш с много трудности. /Да бъдеш себе си не е никак лесно. Околните невинаги ще те харесват, понякога ще трябва да правиш нещата по по-трудния начин, който обаче смяташ за правилен, следването на твоя собствен път е умение да поемеш отговорност за себе си, за действията си. Да си готов да се справиш с всяка пречка в името на твоите разбирания, цели, идеали, виждания за живота./Три правила, но много съществени за темата.

 

Вярно, навсякъде се коментира, че можеш да бъдеш щастлив и успешен само ако бъдеш себе си. Но щастието и успехът имат много лица. Това, което чуваш не значи задължително, че всички ще те обичат, каквото захванеш ще ти се получава с лекота, ще имаш пари, добра кариера, кола, апартамент, малка къща в прерията и една край морето. Щастието от това да бъдеш себе си се изразява във вътрешно спокойствие, самоувереност, убеденост, че правиш това, което искаш, по начин, който смяташ за правилен, а успехът има това съдържание и значение, което ти му дадеш. И са най-стабилните щастие и успех, които можеш да постигнеш. Каквото и външно състресение да те разклати, няма да може да ти ги отнеме. Заслужава си, не мислите ли?

След приключване на урока, решихме да направим една оборка в озеленената част на училище и да покажем, че сме верни и на природата. Пожелахме си светли празници. Стана много силен и поучителен урок.

От коментарите в час

Кристиян-Защо е толкова трудно да сме добри?

Дарко- Имах нужда от тази тема, много съм се отчаял!

Диляна-Ще се опитам да бъда вярна на себе си!

Галерия

Верен на себе си
Верен на себе си
Верен на себе си
Верен на себе си
Верен на себе си
Верен на себе си
Цели на проекта

  • Формират умения да разпознават кога човек не е верен и не е честен със себе си
  • Формират умения да поемат отговорност за нещо, което желаят да направят, но е трудно началото
  • Да се научат да съотнасят определени принципи към значението на понятието „почтеност“
Използвани материали

  • Надпис на видно място, поставен преди учениците да влязат в класната стая: „Почтеност – бъди верен на себе си“
  • Подготвени изречения: "Иван никога не би взел нещо чуждо", "Вяра никога не би разпространявала слухове за някого",, "Асен никога не закъснява"

© Всички права запазени 2024 @ Learningtogive.bg