Лилия Рачева, Казанлък
Диан от Ямбол, ученик от 11 клас, към времето на историята, която разказваме, всеки ден пътува от града до с. Хаджидимитрово, за да поставя театрален спектакъл. В селото има детска градина, читалище и клуб на пенсионера. Повечето деца са от ромски произход и не общуват много с бабите и дядовците от селото. Диан започва репетиции, в които участват и децата и възрастните и мечтае постановката да бъде гледана от майките и бащите на ромските деца, заедно със синовете и дъщерите, с внуците на жените от клуба на пенсионера. Дава й име „Мостове към доброто“. С времето между децата и местните баби започва истинско приятелство и общуване.
Диан е един от героите на конкурса „Млад благотворител“ на фондация „Благотворител“. Станислава Рашева от екипа на фондацията разказва тази история пред второкласниците от ОУ „Никола Й. Вапцаров“ в Казанлък.
Часът в „Научи се да даряваш“ този път беше за същността на работа в неправителствена организация, какво е особеното в това, какво дава като усещане и удовлетворение, защо съществуват тези организации…Станислава разказа за всички разнообразни проекти, по които е работила и реализира и сега фондация „Благотворител“ – от подкрепа за деца в институции до професионални курсове за тях, през програма „ Добродетели“ и конкурс „Млад благотворител“. Така децата придобиха истинска представа какво значи да подкрепяш различни каузи чрез работата си и колко мотивиращо и вълнуващо може да бъде това.
Самите те предложиха много каузи, за които биха работили. Искат да помагат на деца, „които са бедни, с храна и дрехи“, „да дарявам на болници, за да се лекуват там много хора“, да подкрепят бежанци, „пострадали от война, с дрехи, храна и чиста вода, както и бездомни хора“. Сред другите, избрани от тях каузи, са тези, свързани с грижа за животните , както и с „чистотата и красотата на града ни“.
Особен интерес у тях предизвикаха историите от конкурса „Млад благотворител“ на фондация „Благотворител“, защото това са идеи на деца, които предлагат решения на сериозни според тях проблеми и така подобряват живота ни: от запазване на пчелите до рециклиране на стари телефони и засаждане на ябълкови градини.
Второкласниците вече имат идеи как да подобрят живота в своето родно място и са готови за работа в НПО.
© Всички права запазени 2024 @ Learningtogive.bg
Програмиране: We Work With You
Дизайн: Studio X