Учениците проучват и представят информация за предимствата и недостатъците на възобновяемите енергийни източници. Групите ученици изготвят план за застъпничество за стопанисването на енергия в общността. Продължителност: Две занятия по 40 минути
На слайд от презентация са подредени снимки на следните предмети: парче въглища, парче дърво, малък съд с изрезки от двора, моторно гориво в стъклен буркан, буркан вода, играчка детска въртележка, снимка на слънцето, снимка на гейзер. Учениците получават задача да наблюдават тези предмети и да помислят за техните характеристики и употреби. На тази база ги сортират в две групи и да назовават групите с думи – възобновяеми: биомаса, детска въртележка/вятърна енергия, слънцето/слънчева енергия, гейзер/геотермална енергия и невъзобновяеми: нефт и въглища. Разделят се на 4 групи, в които продължават проучванията, за да научат за какво се използват тези видове енергия, как се добиват, както и предимствата и недостатъците на всяка. Екипите изготвят своите доклади, като са се спрели на следните ВЕИ: слънчева, вятърна, водна и геотермална енергии. Представят ги пред целия клас и след обсъждане гласуват кои два източника са най-подходящи за използване на територията на училището/града, като ще разработят и план за действие за насърчаване на използването на всеки от източниците. Предложенията ще бъдат внесени на Тържествена сесия на Общински съвет, посветена на 11 ноември – Международен ден на енергийната ефективност.
Втората част на занятието се провежда в Заседателната зала на Общински съвет – Вършец, където учениците получават възможност да влязат в ролята на общински съветници под ръководството на Председател на Общински съвет – инж. Анатоли Димитров, Кмет на Община Вършец – инж. Иван Лазаров, Секретар на общината – инж. Даниела Тодорова, общински съветници и родители.
Сценарий:
Роси: Днес, 06.11.2018 год. (вторник), на основание чл.23, ал.4, т.1 от Закона за местното самоуправление и местната администрация и чл.32, ал.3 от Правилника за организацията и дейността на Общинския съвет и взаимодействието му с Общинската администрация на Община Вършец, в 13:00 часа, е насрочено настоящото ТЪРЖЕСТВЕНО ЗАСЕДАНИЕ на Общински съвет, гр. Вършец, посветено на 11 ноември, Международен ден на енергийната ефективност.
От общо 23 общински съветници в залата присъстват 20. Давам думата на Председателя на Общински съвет – град Вършец, г-н Явор Петров.
Явор: Колеги, заповядайте, заемете местата си. Гостите, които са уважили тържествената сесия на Общински съвет също да заповядат в залата и да седнат, за да можем да работим по-експедитивно.
Добър ден и добре дошли, уважаеми дами и господа!
За мен е чест и удоволствие в качеството на председател на Общински съвет-Вършец да обявя откриването на тазгодишната Тържествена сесия по случай Международния ден на енергийната ефективност.
Предлагам дневният ред да се състои от две точки:
докладчици: г-ца Иванова и г-ца Горанова
представят: Росица Манева и Мартин Йовков
Имате ли други предложения?
…
Който е съгласен с така предложеният дневен ред, моля да гласува.
Против?
Въздържали се?
По първа точка от дневния ред давам думата на г-ци Иванова и Горанова да представят доклада на 7 а клас за възобновяеми енергийни източници.
Криси: Уважаеми г-н Председател,
Дами и господа-общински съветници,
Драги гости,
Радост: Имаме удоволствието да представим на Вашето внимание обобщения доклад на 7 а клас във връзка с използването на възобновяемите източници на енергия.
Криси: Производството на „зелена енергия” и съхраняването ù за по-късно ползване – това е сърцевината на устойчивата енергетика на бъдещето. Изследването на нашия клас беше проведено в рамките на две седмици, като се спряхме на водна, вятърна, слънчева и геотермална енергии.
Радост: Водната енергия се използва в ПАВЕЦ. Това е изкуствено създадена система за използване на кинетичната енергия на водните маси. Тази технология е най-разпространена в световен мащаб. Състои в изпомпване на водата от по-нисък в по-висок водоем. Когато енергийната система не е натоварена, водата от долния водоем се изпомпва чрез водни турбини обратно в горния водоем. При натоварване на електроенергийната система, изпомпваната вода се пуска обратно по тръбопровод към долния водоем като задвижва турбина, а тя от своя страна завърта генератора. За тази цел се използват агрегати, които могат да работят в два режима – като водни турбини и водни помпи.
Криси: Предимствата на предложените ПАВЕЦ са следните:
Спомага за намаляване на броя на централите, базирани на невъзобновяеми енергийни източници.
Намалено влияние върху изменението на климата.
Достъпност и сигурност на доставките на енергия – водата е налична почти навсякъде.
Чрез тях всяка държава може да бъде независима от внос на енергия от други страни.
Населението одобрява екологично чистата енергия.
Радост: Но за да сме честни, трябва да изброим и недостатъците, а именно:
Строежът е продължителен и скъп, а възвращаемостта е бавна.
Променя се местният климат.
Настъпват нежелани промени във флората и фауната.
Заливат се големи площи земеделска земя, стопански, исторически и др. обекти.
Увеличават се свлачищата и ерозията.
Влошава се изгледът.
Криси: Екип 2 от нашето изследване имаше за задача да проучи геотермалната енергия. Топлинна енергия, идваща от Земята. Тя е екологично чиста и постоянна. Ресурсите на геотермална енергия се простират от плиткото до горещите води и горещите скали, намиращи се на повече километри под земната повърхност. Почти навсякъде плиткият подпочвен слой или горните 3 м от земната повърхност поддържат постоянна температура между 10° и 16°С. Геотермалните топлинни помпи могат да стигнат до този ресурс за отопляване и охлаждане на сгради.
Радост: Геотермалната енергия има своите предимства:
Непрекъснат и почти неизчерпаем източник.
Тя е възобновяем енергиен източник, който може да осигурява топлина и енергия 24 часа в денонощието през цялата година независимо от външни фактори като атмосферните условия и сезоните.
Неограничената й наличност навсякъде по света я прави атрактивен източник на енергия за различни приложения.
Потенциалът на геотермалната енергия на десет километрова дълбочина под земната повърхност се равнява колкото на 50 000 пъти енергията от всички нефтени и газови залежи на света.
Ниски разходи за поддръжка и експлоатация.
Криси: Но… и своите недостатъци:
Сравнително високи начални инвестиции.
От инженерна гледна точка, геотермалната вода е силно корозивна и по-лошото е че има сравнително ниска температура (в сравнение с парните котли), което по законите на термодинамиката намалява ефикасността на парните турбини при използване на геотермалната енергия за производството на електричество. Голяма част от енергията се губи, освен ако в съответния район не се използва за отопление оранжерии и сгради.
От екологична гледна точка строежът на геотермални станции може в крайна степен да повлияе на земната устойчивост в района и да наруши структурата на скалите при връщането на горещата вода.
Радост: Екип 3 и Екип 4 вложиха своите усилия в проучването на вятърната и слънчева енергии.
Криси: След проведеното обсъждане, ние – 7 а клас, решихме, че това са най-приложимите в нашите местни условия източници на алтернативна енергия.
Радост: За тях ще научите по-подробно от предложенията на Г-ца Манева и г-н Йовков.
Явор: Който е съгласен с посочените в доклада данни, моля да гласува.
Против?
Въздържали се?
Докладът се приема.
По втора точка от дневния ред давам думата на г-ца Манева да запознае съветниците с предложението за превръщането на СУ „Иван Вазов“ в „слънчево училище“.
Роси:
Предложение 1 – План за действие за енергия
Уважаеми г-н Председател,
Дами и господа-общински съветници,
Драги гости,
Предизвикателството да представя пред Вас нашето (на момичетата от 7 а клас) предложение днес, е продиктувано от безспорния факт, че най-голямо производство на зелена енергия в европейските страни в момента се пада на слънчевите паркове, а веднага след тях се нареждат ветроенергийните съоръжения.
В днешния свят глобалното затопляне бавно, но сигурно се превръща в сериозен проблем. Голямата част от съвременните технологии допринасят за покачване на температурите, но има и такива, от които могат да се възползват все повече хора, за да не се наруши екологичното равновесие на планетата. Затова трябва да се погледне към най-ефективните източници на енергия – а това не са нито петролът, нито въглищата, а Слънцето. Излъчването на слънчеви емисии е източник на универсална енергия, която вече много успешно се използва от вакуумните слънчеви колектори.
Още преди векове енергията от Слънцето е помагала в много от традиционните дейности, като например готвене и затопляне на вода. Днес слънчевата енергия се използва за генериране на електричество, в транспорта и безброй други важни фотохимични процеси, които са напълно зависими от нея. Потенциалът на тази зелена енергия е огромен и освен в индустрията тя вече навлиза много сполучливо в домовете с помощта на слънчеви колектори.
Но както при всички велики творения на природата и тук има две страни на монетата. Слънчевата енергия е изключително полезна, но има и минуси.
Слънчевата енергия се използва от редица модерни технологии, най-ефективни от които са вакуумните слънчеви колектори. В топлите месеци на годината те обезпечават с до 100% с нужната гореща вода, при това напълно безплатно. Противно на всички очаквания, слънчевите колектори могат да работят доста успешно и през студените месеци, благодарение на доброто им проектиране. Специално покритие успява да улови инфрачервените лъчи от спектъра на слънцето, превръщайки ги в топлина и дори в облачните дни работата на колекторите не се прекъсва.
Основният минус на слънчевата енергия е, че през нощта тя е недостъпна. Освен това, при използване на плоски панелни колектори, е нужна по-голяма площ за монтажа им, която не винаги е налична. При тръбните вакуумни слънчеви колектори нещата стоят малко по-различно. Благодарение на тяхната ефективност, те могат да осигурят същото количество топла вода, с по-малка площ на тръбите.
Слънчевите системи са един алтернативен източник на енергия, който придобива все по-голямо значение в наши дни. Принципът им на работа е съвсем прост – те превръщат слънчевата енергия в полезна и така за домовете, предприятията, училищата /а и навсякъде другаде/ се осигурява електричество на много по-ниски цени.
Предимствата при използването на слънчеви системи:
Първо, източникът на захранване с енергия е абсолютно безплатен. От друга страна, производството на такава енергия е екологично и не замърсява по никакъв начин околната среда. Това са два сериозни довода, а и бумът в развитието на технологиите в областта на слънчевите енергийни системи прави използването им по-рентабилно от всякога.
Голяма част от слънчевите системи не се нуждаят от поддръжка, след като веднъж са инсталирани. Това е още един плюс, защото на практика означава, че инвестицията е еднократна и не се налагат разходи до края на живота на системата, тоест през следващите 30-40 години. В същото време пълната гаранция на соларните системи варира в рамките на 20-30 години, а при някои видове и повече. Много от съвременните слънчеви системи представляват тънки рула, които се инсталират директно върху покрива като стандартни покривни покрития.
Системата се изплаща за няколко години и осигурява независимост от поскъпващия ток.
Затова нашето предложение е, Община Вършец да кандидатства по проект, с който да превърне СУ „Иван Вазов“ в „слънчево училище“. В подкрепа на идеята сме избрали две илюстративни снимки на европейски училища с подобен наклон на покрива.
Давам думата на г-н Мартин Йовков да запознае съветниците с предложението за вятърен парк.
Мартин:
Предложение 2 – План за действие за енергия
Уважаеми г-н Председател,
Дами и господа-общински съветници,
Драги гости,
Както вече чухте от г-ца Манева, най-голямо производство на зелена енергия в европейските страни в момента се пада на слънчевите паркове, а веднага след тях се нареждат ветроенергийните съоръжения. Затова моето предложение от името на момчетата от 7 а клас, е свързано именно с оползотворяването на вятърната енергия.
Вятърната енергия използва кинетичната енергия на въздушните маси в атмосферата. Силата на вятъра може да се превърне в електричество с помощта на специални генератори.
При ветрогенераторите обаче има непрeдвидимост при работата, така че, те трябва да вървят с компенсиращи мощости, които да осигуряват електроенергия, когато няма вятър. Обикновено това става чрез превръщане на ветровата кинетична енергия в електрически ток, който зарежда акумулаторни батерии. При безветрие, тези батерии отдават запазената енергия.
Вятърната енергия е чиста, без вредни емисии, но има и недостатъци, например странични ефекти върху околната среда – разливане на смазочни материали и хидравлични течности, промени в микроклимата, опасност за птиците, загрозяване на пейзажа и други. Не са много и местата, където има икономическа изгода от използване на вятърната енергия – обикновено до морския бряг.
Вятърът и енергията произвеждана от него се оказват привлекателни поради няколко причини – има го в изобилие, евтин е, практически неизтощим източник на енергия, не води до замърсяване и до климатични аномалии. Накратко притежава качества, с които нито един от традиционните енергийни източници за производство на електричество не може да се похвали. Експлоатационните разходи или по-точно липсата на такива за закупуване на горива, при производството на енергия, правят вятъра, като енергиен източник, особено привлекателен за инвеститори.
Затова нашето предложение към Общински съвет – Вършец е да бъдат наети специалисти, които да установят къде са най-благоприятните ветровити места в района и там да бъде построен вятърен парк. По този начин домакинствата в града, ще плащат по-евтин ток. Представяме си го ето така /снимка/.
Явор: Който е съгласен с предложението на г-ца Манева, моля да гласува.
Против?
Въздържали се?
Предложението се приема.
Който е съгласен с предложението на г-н Йовков, моля да гласува.
Против?
Въздържали се?
Предложението се приема.
Уважаеми колеги, гости, приятели, с това дневният ред е изчерпан. Закривам днешната Тържествена сесия на Общински съвет – Вършец.
Благодарение на подкрепата на официалните гости на събитието, учениците получават възможност да внесат своите предложения за разглеждане на действителна сесия на Общински съвет, а също и да научат как се „коват“ местните нормативни документи, какви проекти предстои да бъдат реализирани и са гласувани от градския парламент.
Импровизираното заседание на седмокласниците завърши с пожелания към децата да са здрави, да не спират да радват с успехите си своите родители и учители, да следват мечите си и да не се страхуват да имат мнение по въпросите, засягащи града, за да се затвърди славата му на зелен курорт и водеща туристическа дестинация в Северозападен регион.
„Да си общински съветник е много отговорно – със своите решения ти трябва да допринасяш за благоустрояването на целия град.“
„Никога няма да забравя как бях заседател в местния парламент.“
„Един ден може на съм истински Председател на Общински съвет – Вършец.“
„Беше много отговорно, но и много интересно и вълнуващо.“
„На следващите избори се кандидатирам.“
Подготовка на преподавателя
В много училищни кабинети по природни науки има комплекти с образци на полезни изкопаеми, сред които и на въглища. За целите на занятието може да се използва парчета дървени въглища или изгоряло парче дърво, с което да онагледят въглищата.
© Всички права запазени 2024 @ Learningtogive.bg
Програмиране: We Work With You
Дизайн: Studio X