Добри практики

Децата стават журналисти

Михаела Николова, класен ръководител

120 ОУ „Г.С. Раковски“, София

Поканихме на гости Катя Василева, журналист от БНР, която разказа за своята професия като журналист и радиоводещ. Професия, с която животът ти е сериозно обвързан, а почивката и работата често са обединени, точно както е и при професията на учителя.

През изминалата седмица третокласниците бяха провели един урок от програмата „Научи се да даряваш“, в който трябваше да проучат училищната среда и да отбележат проблеми и нередности, които са забелязали. След това имаха време да помислят за решенията, които ще предложат, свързани с тези проблеми.

Сега Катя влезе в ролята на радиоводещ и ги интервюира. Те трябваше да разкажат какви, според тях, са проблемите в двора на училището и какво биха направили, за да подобрят ситуацията.

Интервютата записахме на диктофон, а в ролята на интервюиращ и интервюиран влязоха различни деца. „Как се казваш? На колко години си? Какви проблеми откри, че съществуват в двора на училището? Как би предложил да се справим с тях? Сам ли ще работиш или имаш и други планове?“ – бяха само част от задаваните въпроси.

Децата откриха проблеми, свързани със замърсяването на тревните площи, малък брой кошчета, счупени пейки и огради, липса на качествени хранилки за птици, графити по сградата…

Интересното беше, че децата бяха решени да помогнат, като предлагаха най-често те самите да участват в почистващи акции, дейности по боядисване и създаване на дървени хранилки. Дори измислиха табели и послания за справяне с проблемите и занапред. Бяха готови на „доброволно“ включване във всяка инициатива и обмисляха варианти за приобщаване на „други доброволци от училище, а не само от нашия клас“. С голямо вълнение заснехме интервютата, за да проследим реализацията на идеите след време.

В края на часа, когато помолих децата да пожелаят нещо на Катя, те й пожелаха да е здрава и да продължава да обича професията си.

Тя от своя страна сподели, че най-интересните гости, които посреща, са интелигентните и добре израряващи се хора, които могат да формулират послания. Така акцентира върху една от съществените идеи на програмата, а именно че е ключово важно да се образоваме, да придобием богата обща култура и функционална грамотност.

Понякога уроците от живота са по-ценни от тези в учебниците.

 

 

© Всички права запазени 2024 @ Learningtogive.bg