Агресия и насилие

В рамките на два последователни  урока работихме активно с децата за формиране и развитие на емоционалната интелигентност, в частност за разпознаване и овладяване на отрицателните емоции.

Учител работил по този проект: Светлана Христова Станчева
Описание на проекта

В рамките на два последователни  урока работихме активно с децата за формиране и развитие на емоционалната интелигентност, в частност за разпознаване и овладяване на отрицателните емоции. Играхме с кубчето на емоциите, всеки описваше кога е изпитвал дадена емоция. Децата коментираха прочетени поучителни истории и изпълняваха задачи, които ги караха да надграждат основната идея, че доброто е най-ценно и трябва да се борят с негативните прояви. Упражнението „Прочети писмото” имаше за цел да развие способността да определят емоционалното състояние по схематични изображения и да ги обединява в един сюжет. На децата бе съобщено, че пощальонът носи писма, но не обикновени, а зашифровани, във всеки плик имаше по 3-4 графични изображения. Учениците по групи съставиха своите писма и ги четоха пред целия клас. Отговорите на децата се оценяваха по два критерия: вярно разпознаване на изобразените емоции и има ли логическа връзка между отделните изречения. В класа се работи често с петдесет емоционални карти,
изработени и издадени от Института по позитивна психотерапия: върху двадесет от тях има изобразени емоционални състояния, осемнадесет представляват описания с думи на емоциите, а останалите включват игри, които стимулират емоционалното развитие. За да се покаже нуждата от контрол на поведение е подходящата играта „Куклата Мая”. От голям лист хартия се прави момиче, после се „облича” и се представя на класа по следния начин: „Деца, искам да се запознаете с моята приятелка Мая. Тя е много приятна, но понякога не се вчесва и е много рошава.” Когато изрече това, учителят откъсва голямо парче от куклата. След това и децата правят отрицателен коментар, като не трябва да са прекалено негативни и късат също по едно парче от куклата. След това се пристъпва към следващата стъпка на играта: „Добре, деца, сега като накъсахме цялата кукла на парчета, нека да видим дали можем да я слепим обратно”. Залепват се парчетата, като се подчертава, че Мая никога няма да бъде същата, както преди – сега тя има белези, които могат да останат за цял живот, те са резултат от казаните лоши думи. Играта има много силно послание и показва колко разрушително може да бъде поведението на хората, ако не го контролираме. Играта „Килим на мира” предлага добра стратегия за разрешаване на конфликти в класа с помощта на преговори и дискусии. Самото наличие на килимчето отказва учениците от спорове и сбивания, като ги заменя с обсъждане на проблема Това дава вътрешна увереност и покой, ще помогне децата да си концентрират силите да търсят взаимноизгодно решение на проблемите и е прекрасен символ за отказване от вербална или физическа разправа.

В края на втория час бяха изведени следните стратегии и техники в общуването, създаващи предпоставки за позитивен изход:

 

  1. Дефиниране и диагностика на проблема:
  2. Конкретизация на проблема (какво искаме да постигнем)
  3. Генериране идеи и начини за преодоляване (как да повлияем)
  4. Вземане на решения след констатиране на последиците (“ако…, то…”; плюсове и минуси)
  5. Избор на решение (кои решения са най-ефективни, довеждащи до желаната промяна)

 

На учениците бе обяснено, че неспособността да се разбират своите и чуждите емоции, правилно да се оценяват реакциите на околните, неумението да се регулират собствените емоции при вземане на решения водят до жизнени неуспехи.

 

 

Галерия

Агресия и насилие
Агресия и насилие
Цели на проекта

  • Задълбочаване на въпроса за подходите при социалното взаимодействие учител-ученици, ученици-ученици и ефективното взаимно разбиране с цел преодоляване на агресията и насилието (физическо и вербално).
  • Развитие на уменията за прилагане на стратегии за справяне с агресията в училище.
  • Развитие на емоционалната интелигентност.
Използвани материали

  • Емоционални карти
  • Басни и поучителни истории
Библиография

  • Фопель, К. Как научить детей сотрудничать?.М., Генезис, 2010, 543 с., ISBN 978-5-98563-205-7

© Всички права запазени 2024 @ Learningtogive.bg