Да направим проект в полза на общността

Клас: 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12

Учениците ще преминат през процеса на идентифициране на потребностите на общността и вземане на решения въз основа на неотложността на потребностите. Учениците ще преминат през процеса на планиране, ще разработят и изпълнят собствени проекти в полза на общността. Ще направят оценка на разработения проект с помощта на таблица за оценяване и дискусия на проектите. Продължителност: 4 - 5 занятия по 40 мин.

Учител работил по този проект: Валентина Василева Статева
Описание на проекта

1 час

Нашият проект е свързан със седмицата на гората.

Урокът започнах на 29.03. с представяне на идеята на Обществения съвет към СУ „Димчо Дебелянов“. Той кани всички ученици и родители да вземат участие в туристически поход, направен по собствен маршрут. Прочетох поканата на децата и те я приеха с радост. Започнахме работа по темата като обсъдихме маршрута, предложен от , туристическо дружество „Родни Балкани“.

Запознах учениците с дейността на дружеството и маршрутите, които е изградило. Маршрутът, който обсъдихме е един от 14-те, маркирани от ТД „Родни Балкани“ преди 18 години. За новия туристически сезон всички те са подновени, а „жълтият“ е поверен на грижите на СУ „Димчо Дебелянов“-Варна.

В края на часа казах:

Бои и четки са осигурени,  носете си само доброто настроение и желанието за приятен поход в красивите околности на Варна!“

Уважаеми учители, родители, скъпи ученици,

     Общественият съвет към СУ „Д. Дебелянов“ Ви кани да вземете участие в туристически поход, направен по собствен маршрут. Походът ще се проведе на 07.04.2019 година, неделя. Тръгване – 11:00 ч. от спирка „Зора“ (последна спирка на автобус №12 или бившата последна спирка на № 2 в кв. „Аспарухово“), крайна цел – спирка „Джанавара“. Дължина на маршрута – около 10 километра, сборно изкачване – 242 метра. Минава се през три чешми: Арап чешма, Бай-Христовата чешма и Темелковата чешма. Изминава се за около 3 часа.

     Маршрутът е един от 14-те, маркирани от ТД „Родни Балкани“ преди 18 години. За новия туристически сезон всички те са подновени, а „жълтият“ е поверен на грижите на СУ „Димчо Дебелянов“.

  Повече подробности за трака можете да намерите на адрес: https://www.gpsies.com/map.do;jsessionid=10EA44294B2B666498326B3A1C8D1043.fe3?fileId=rleyhbhfbyecqxaq На него можете подробно да се запознаете с маршрута и характеристиките му, както и да го свалите и заредите във всякакво GPS-устройство.

     По част от пътеките има поставена маркировка, която трябва да се поднови, а по други трябва да се нанесе нова. Бои и четки са осигурени,  носете си само доброто настроение и желанието за приятен поход в красивите околности на Варна!

     Учениците трябва да бъдат придружени от родител/ настойник, който носи отговорност за детето си.

     Надяваме се, че походът ще стане традиционен за хората, свързани с нашето училище, и всяка година ще се радваме на този маршрут.

Информация за Туристическо дружество “Родни балкани”

Туристическо дружество “Родни балкани” е основано през 1927 година. През всички тези години дружеството се е включвало в активния живот на град Варна. Създадени са първите в града клубове по пешеходен туризъм, алпинизъм, ориентиране, коло-туризъм, морски туризъм. Членове на дружеството се включват в различни прояви в страната и чужбина.

От 1991 година туристическо дружество „Родни балкани“ е регистрирано във Варненски окръжен съд като неправителствена организация. За организационната и спортно – туристическата дейност се назначава щатен секретар на дружеството. От 1970 година в дружеството като треньор по ориентиране работи Жечка Карова, която от 1992 година изпълнява и длъжността секретар на дружеството.

Туристическо дружество „Родни балкани“ успешно си партнира с местната власт и други неправителствени организации. Дружеството е член на Български Туристически Съюз, Българска Федерация по Туризъм, Черноморска Мрежа на Неправителствените Организации, приятел на ПП „Златни пясъци“, партньор на Национален Алианс за Работа с Доброволци.

Към 2017 година в туристическо дружество „Родни балкани“  членуват  клубове със самостоятелна регистрация в съда:  Спелео клуб „Варна“,  Клуб по спортно и скално катерене „Варнаклайминг“, Спортен клуб по ориентиране „Темпо“, Спортен клуб по ориентиране „Бегун“, Вело клуб „Устрем“, Клуб за пойни и декоративни птици „Одесос“, хор „Камчийска лилия“, Морски клуб „Приятели на морето“ .

Изградени към дружеството са Клуб за ученически отдих и туризъм, Клуб за юношески и младежки туризъм, Клуб по пешеходен туризъм, Клуб по туризъм „Нови хоризонти“, Клуб по туризъм „БГ Балкани“, Клуб за спорт и туризъм „Св. Никола“, Клуб на туристите ветерани, Клуб по воден туризъм, клуб по ски туризъм, клуб „Приятели на природата“, Детско музикално студио „Море“ и Детска музикална школа по пиано.

 Маршрути на Туристическо дружество “Родни балкани

Tуристическо дружество „Родни балкани“ е изградило и се грижи за 14 маршрута, разделени в 3 крайградски зони на град Варна. Общата дължина на маркираните пътеки е 147 километра. Всички те започват от спирка на градския транспорт, което ги прави достъпни за всички. Някои от трасетата са кръгови, а други стигат до друга крайна точка, също с достъп до автобусен транспорт.

В нашия сайт можете да намерите карта на всички маршрути с техните цветове, както и подробни характеристики на всеки поотделно. Така предварително можете да изберете къде да проведете разходката си, а ако искате да комбинирате части от няколко маршрута. Възможно е и изтегляне на GPS трак, който можете да заредите във ваше навигационно устройство. Всички тези функционалности дават възможност маршрутите да се използват за велопоходи или трейл рън тренировки.

Туристическата маркировка има за цел да информира, улесни и обезопаси движението на туристите по време на походи. В крайградските зони на Варна тя е лентова, само в Североизточната зона от ПП Златни пясъци са поставили и образна – указателни табели. Лентовата маркировка представлява хоризонтален трилентов знак с боя или друг материал, в който средната линия е основният, водещ цвят, а страничните бели линии (отгоре и отдолу на водещия цвят) го открояват за привличане на вниманието.

2, 3, 4 и 5 час

Урокът продължи на 7 април .Малките доброволци се явиха на спирка Зора в кв. Аспарухово( начало на похода). Те бяха придружени от родител/настойник. Дължина на маршрута – около 10 километра, сборно изкачване – 242 метра. Минава се през три чешми: Арап чешма, Бай-Христовата чешма и Темелковата чешма. Изминава се за около 3 часа, но тъй като по част от пътеките има поставена маркировка, която трябва да се поднови, а по други трябва да се нанесе нова, времето се удължи и стана 6 часа. Времето премина неусетно. Жълтата маркировка се поставяше от водач на ТД „Родни Балкани“, а бялата от 2 деца. Всички се изредиха. По време на прехода видяхме хвърлени чували с отпадъци и то на места, които са недостъпни за каруци и коли. Това възмути всички, но не мисля да продължавам да пиша по този проблем .Надявам се това да накара всички да осъзнаят ролята на човека и своя собствен принос за опазване на околната среда. В краяна похода всички се гордяха със себе си, защото маркировката ще информира, улесни и обезопаси движението на туристите по време на походи.

Надявам се „Нашият проект за общността“-туристически поход , направен по собствен маршрут да се хареса и направи в населеното място, в което живеят доброволците по програмата „Научи се да даряваш“. Учениците от СУ „Димчо Дебелянов“ ще се радват ако направите туристически поход по техния маршрут.

Учениците от 2в клас СУ „Димчо Дебелянов“-Варна направиха „Клуб млад турист” и се включиха в ИЗВЪНКЛАСНИ ДЕЙНОСТИ УЧЕБНА 2018/2019 ГОДИНА, ВТОРИ УЧЕБЕН СРОК. Те всяка събота ходят на поход с определена цел. През месец април може да ги видите на „Янчева чешма“ и „Побити камъни“.

От коментарите в час

Мая:Когато бях в гората имаше много клони и много вървене. Беше много забавно при правенето на маркировката.

Виктория:Много ми хареса, кагато правихме маркировка по дърветата.

Галерия

Да направим проект в полза на общността
Да направим проект в полза на общността
Да направим проект в полза на общността
Да направим проект в полза на общността
Да направим проект в полза на общността
Да направим проект в полза на общността
Да направим проект в полза на общността
Да направим проект в полза на общността
Цели на проекта

  • Да разбират понятията филантропия, доброволчески проект и доброволчество през планирането и изпълнението на проект, който е в полза на местната общност;
  • Да планират доброволчески проект за местната общност;
  • Да анализират качествата на практически насочен доброволчески проект;
  • Да опишат стъпките за развиване на успешна благотворителна дейност.
  • Да разработят доброволчески проект;
  • Да участват в изпълнението на планирания доброволчески проект;
  • Да направят оценка на проекта, като използват различни източници.
Използвани материали

  • Работен лист за оценка на местните потребности и Работен лист за план за действие (Приложение № 1 и 2);
  • Дъска;
  • Бележки на преподавателя относно качествен учебен доброволчески проект (Приложение № 3);
  • Примерни доброволчески проекти(Приложение № 4);
  • Образец на проектно предложение (Приложение № 5);
  • Таблица за оценяване на представянето на проектните предложения (Приложение № 6);
Работа вкъщи

Преподавателят би могъл да помоли родителите да се включат в плана за действие в общността. Това е отличен начин за привличане на родителите за партньори в учебния процес.

Подготовка на преподавателя 

Преди началото на занятието прегледайте „Бележки на преподавателя относно качествен учебен доброволчески проект” (Приложение № 3). Не пропускайте да включите описаните елементи, които водят до успешен доброволчески проект, в общата дискусия и процеса на взимане на решения.

© Всички права запазени 2024 @ Learningtogive.bg