"Истина, законност, добродетел, справедливост, кротост – (всичко това – бел. прев.) може да се обедини в понятието "честност" — Квинтилиан Учениците ще осъзнаят и разберат понятия като „равнопоставеност“, „справедливост“, „толерантност“ и „равенство“ като жизненоважни основни идеи/елементи, необходими за съществуването на гражданското общество. Учениците ще научат за нарушенията на правата на децата и ще разсъждават върху примери за добри дела и колективни действия в полза на общото благо. Продължителност: две занятия от 40 минути
На дъската бях написала известната мисъл за честността на видния римски писател, учител по риторика и оратор Марк Фабий Квинтилиан. Урокът започнах нетрадиционно, с въпрос. Попитах учениците знаят ли какво е значението на думата „честно”. Без да се двуомят те ми формулираха този отговор – „Честността е истина към някой. Много хора не знаят тази дума и лъжат техните приятели, родители, близки, учители и др.”
Целта не ми беше да ги шокирам, а да разбера дали наистина знаят какво се крие зад тази думичка. След техния откровен отговор, последваха още мои въпроси – „Кое е честно?” Случвало ли ви се е някой да ви излъже?”, “Случвало ли ви се е родител или учител да покаже, че предпочита дадено дете пред друго? „Как се почувствахте?”. Това е тема, която е близка до учениците ми и те бяха много активни. Реагираха спонтанно, отговаряха, споделяха, даваха примери. Продължих с атаката от въпроси – „А правите ли разлика между понятията „равнопоставеност”, „толерантност” и „равноправие”?”. Очакваните от мен отговори не закъсняха. Като деца от ромското малцинство, те са чувствителни на тази тема и отговорите заваляха в посока интеркултурен дух – разбиране и зачитане на уникалното етническо и културно наследство.
Вторият час продължи със запознаване с Всеобщата декларация. Учениците нямаха представа, че съществува такъв документ. Урокът протече под формата на дискусия по въпросите за малцинствата, техните права и задължения. Бяха засегнати и въпросите за несправедливостта, бедността и добротворството.
„Честността спомага на приятелството, защото като двама приятели си имат доверие, правят приятелството по-силно. Ако пък двамата лъжат, няма да има приятелство. А като нямаме приятели, няма кой да ти помогне в най-трудния момент, което е много лошо!!!“ – почти всички ученици от класа се обединиха около тази формулировка.
„Да си честен е трудно – страхуваме да не би да засегнем другите, да не би да си навлечем неприятности, да не би да ни отхвърлят…“ – сподели Цвети.
„Да си толерантен означава да приемаш хората такива, каквито са, въпреки техните различия. Толерантността означава да уважаваш другия, независимо какъв е той.“ – мисъл на Петя.
„Да си толерантен е трудно за много хора – например някои не приемат черната раса. Друг пример са хората в неравностойно положение, тези с редки заболявания, инвалиди и т.н. “ – отново Цвети даде много адекватно определение за толерантност.
В края на втория час им възложих задачата да напишат есе на тема „Модерно ли е днес да си честен“.
© Всички права запазени 2025 @ Learningtogive.bg
Програмиране: We Work With You
Дизайн: Studio X