Учениците имаха възможност да се срещнат с представители на местните медии и на националните медии. Въпросите и темата и на двете срещи бяха свързани с темите кауза, застъпничество, социална ангажираност и социална промяна. Двата часа протекоха в дискусии как могат медиите да помогнат за внасянето на промяна и повлияването за промяна и каква е тяхната роля за разобличаването на социалната несправедливост.
Урокът се проведе в 2 часа, на 09.03.2018 и на 27.04.2018 г..
На 09.03.2018 г. гост в часа бе Любомира Петрова – журналист с 8 години стаж в местната кабелна телевизия, а по настоящем Секретар на Община Свищов, което и дава пряк опит в работата с НПО-та.
Предварително й бяха изпратени въпросите, по които ще се проведе дискусията, а именно: Защо медиите избират определени истории, а други не? Кой избира какво да отразява и как се избират историите? Каква е ролята на медиите за разобличаването на социалната несправедливост? Какви примери има на проблеми и истории, към които медиите са насочили вниманието и за които застъпниците за социална промяна са предприели действия впоследствие? Как могат медиите да помогнат за внасянето на промяна и повлияването за промяна?
Часът започна с обща информация какво представлява професията журналист и какви са основните принципи и морални норми, които медиите трябва да спазват за коректно и безпристрастно отразяване на събития и каузи.
Учениците споделиха информацията, която бяха подготвили на тема „Социална несправедливост“ и конкретни примери от региона, които са били отразени от журналистката. Обсъдиха как местните организации са реагирали, какви мерки са се взели и как медиите помагат в такива ситуации. Изключително интересно им беше как журналистите подбират информацията, която да бъде водеща във новините и как намират източници, които да са достоверни. А голяма част от учениците настояха за конкретни примери как НПО и граждански организации са успели да променят нещо в следствие на репортаж от местната телевизия и дали водещата и журналист Любомира Петрова се е изкушавала да вземе страна.
Тъй като каузите в нашия район не са толкова големи, а наличието на НПО сведено до минимум, се включихме в конкурс и поканихме журналист на национална медия.
На 27.04.2018 г. в училище гостува журналистката на Nova Телевизия – Генка Шикерова. Предварително й бяха изпратени същите въпроси, но този път каузите и историите бяха на национално и международно ниво. Изборът именно на този журналист бе и поради факта, че тя е разследващ журналист т.е. човек, който търси социални несправедливости и се опитва да ги поправи.
Всичката информация от репортажите отразяващи военните действия в Афганистан до битката за осъждането на Бърза помощ в България бяха изключително интересни за учениците, но въпросите им бяха главно насочени към това „Как е възможно да променим нещата и кой има тази власт?“, „Как медиите решават на коя кауза да дадат гласност?“ и „Защо всички медии предпочитат да излъчват лоши неща вместо добри дела?“
И двете срещи приключиха с обнадеждаване на младите, че именно те са хората, които могат да променят и правят света по-добър, само трябва да имат смелостта да повярват в себе си и да действат, а медиите да бъдат тяхната пътеводна светлина и източник на информация.
Преди срещата с представителя на местните медии, учениците трябваше да се запознаят с термина „социална несправедливост“ и да си подготвят примери за истории, в които медиите са насочили вниманието и за които застъпниците за социална промяна са предприели действия впоследствие, както и да помислят как могат медиите да помогнат за внасянето на промяна и повлияването за промяна.
© Всички права запазени 2024 @ Learningtogive.bg
Програмиране: We Work With You
Дизайн: Studio X