Учениците ще научат какво означава хуманно отношение към животните. Те ще разберат, че тяхна отговорност е да се държат с уважение към животните. Учениците ще разработят и осъществят проект по темата и ще имат възможността след това да обсъдят смисъла и ефекта от него. Продължителност: Две занятия по 40 минути (урокът предвижда и практическо упражнение за набиране на средства извън двете занятия).
Бях сигурна, че темата ще предизвика интерес и желание за разговор сред учениците, защото няма дете, което да не обича животните и да не се интересува от информация, свързана с тях. Още повече, че миналата година по темата за различните хора наш гост бе Анита, която е незряща, и тя бе придружена от нейното куче- водач.
Започнах урока с въпрос знаят ли учениците животни, които по някакъв начин помагат на хората. Те веднага започнаха да изброяват предимно домашни животни, които дават храна или носят товари… С насочващи въпроси от моя страна се сетиха за ролята на пчелите, калинките и т.н. Попитах ги спомнят ли си наш гост по проекта от миналата година и още не бях завършила въпроса, се появи гора от ръце и отговор „Анита и нейното куче“.
Така преминахме към основната тема. Раздадох им речници и ги помолих да потърсят значението на думата „хуманен“. Откриха, че означава „човеколюбив, човечен“. Поговорихме какво означава да имаме хуманно отношение към животните и защо това е важно.
Изгледахме и обсъдихме:
Кучетата асистенти на „Очи на четири лапи“
https://www.youtube.com/watch?v=pElHy9_tB5U
Вижте как се обучава куче-водач във фондация „Очи на четири лапи“
След това потърсихме в речника значението на думата „хипотерапия“:
Информация: Хипотерапията е ефективна лечебна физкултура, при която основно средство е общуването с конете и ездата. От края на 50-те години на XX в. започнали да я използват при психични и неврологични заболявания, а днес 50 страни от Европа и Северна Америка имат изградени центрове за лечебна конна езда. Хипотерапията се използва при нарушения на опорно-двигателния апарат, черепно-мозъчни травми, полиомиелит, стомашно-чревни заболявания, простатит, сколиоза, умствена изостаналост. Общуването с конете дава устойчив положителен емоционален фон, който сам по себе си е целебен.
Поговорихме и за това, че делфините могат да „лекуват“:
Терапия с… делфини- https://www.moetodete.bg/Alternativno/terapiya-s-delfini.html
Изключително интересна бе на децата статията „Анималотерапия- животни лекуват хора“
https://zdrave.rozali.com/netradicionna-medicina/p13858.html
От текстовете не четях всичко, а избирателно това, което накратко и ясно дава полезна информация на децата, без да ги обременява с многословие и непознати думи.
Ако обичаш животните и се грижиш за тях, това показва, че имаш добро сърце.
Моето кученце ми е истински приятел. Понякога си говоря с него и съм сигурна, че ме разбира.
© Всички права запазени 2024 @ Learningtogive.bg
Програмиране: We Work With You
Дизайн: Studio X