Учениците ще научат, че корпорациите често извършват дарителска дейност. Продължителност: 2 занятия по 40 мин.
Урокът започнах на 21.11. с припомняне какво значи нестопанска и стопанска организация. Коментирахме мотивите на нестопанските организации да са полезни, да помагат , да създават и правят добро доброволно в полза на общността.
В предния час бях поръчала на четвъртокласниците да проучат дейността на такива организации и да помислят в каква дейност и с какво ние може да сме съпричастни и полезни. Дискутирахме по темата. Говорихме за дарителите в миналото и в наши дни. Изтъкнахме мотивите на организации и компании да са плезни, да помагат. Посочих на учениците примери за корпоративно дарителство. Говорихме за Райфайзенбанк – с кампанията „Избери, за да помогнеш”, AVON България- подпомага жени, претърпели домашно насилие и Сосиете Женерал Експресбанк- подкрепя фондация „Изиарт” в реализирането на проекта „Музей на колела”, който на езика на децата разказва за различни периоди в изкуството.
Коментирахме дали компаниите-спонсори печелят или харчат пари. Достигнахме до извода ,че подобно на индивидуалните дарители и фондациите, компаниите също избират каузи и ги подкрепят. Разясних на учениците, че компании, които имат различни програми и проекти в подкрепа на обществото, се наричат социално отговорни. Дискутирахме защо компаниите даряват пари, труд и стоки, за да подкрепят събития и каузи. Говорихме за са целите на корпоративното дарителство и какви са ползите от него за компаниите, например реклама и добър обществен имидж, повече клиенти, данъчни облекчения.
В края на часа поставих на учениците задача да потърсят в нашия регион компания, която прави нещо за обществото и да помислят върху това с каква дейност и с какво ние може да сме съпричастни и полезни.
Ние всички решаваме какво да правим и как да помагаме.
Избери, за да помогнеш!
Компаниите-спонсори харчат пари, но печелят реклама , имидж и повече клиенти.
Социално отговорните компании печелят повече от изхарчените пари.
На учениците ще бъде поставена задача да попълнят формуляра „Корпоративна филантропия“ (Приложение № 1).
© Всички права запазени 2024 @ Learningtogive.bg
Програмиране: We Work With You
Дизайн: Studio X