Посещение на ПП "Персина"-запознаване с забележителностите на парка, животинският и растителният свят : гнезденето на птиците в района на Беленските острови , уникалността на животинския свят -морският орел , корморанът застрашени от изчезване птици, които гнездят и пребивават в региона. ПП "Персина" е дом за световно застрашени видове. Заливните гори и блатата на островите са неделима част от дунавския миграционен коридор ,който е от първостепенно значение за разпространението на много безгръбначни ,риби и рибоядни видове птици по време на гнезденето и есенните им миграции.
Последният час по програма „Научи се да даряваш”се проведе в ПП „Персина”.Класът беше посрещнат от госпожа Даниела Каракашева-главен специалист „Връзки с обществеността”в парка.
Очаквахме този ден проведен на територията на парка с нетърпение и желание да научим повече ,да наблюдаваме гнезденето на птиците и да помагаме когато е необходимо за опазване на околната среда на територията на парка.
Още с влизането в сградата ни направи впечатление макет,който изобразява комплекс Беленски острови.Уникалността и голямата значимост на комплекса е причината поради която е обявен за едно от най големите по площ Рамсарски места в България-18 330 хектара.Възстановяването според госпожата на влажните зони край дунавските острови е от световно значение.
Силно впечатление направи и залата под водата ,която дава представа за живота на организмите под вода-наблюдавахме жаби,влечуги и едноклетъчни.
Интересът на учениците се засили когато излязоха на терасите и наблюдаваха живота на птици и животни по острова с бинокли.
Полетът на цели колонии чапли и корморани.Оказа се ,че корморонът е световно застрашен вид от изчезване.Учениците наблюдаваха гнезденето на птиците.Успяхме да наблюдаваме гнезденето на морския орел.Той е между най редките гнездящи птици в България.Река Дунав и островите се оказват едно от най –важните обитавания на морски орли.На територията на ПП „Персина”птиците намират подходящи условия.
Видяхме как изглежда зеленоглавата патица,белооката потапница,червеновратия гмурец,бреговата лястовицаи водна кокошка,която снася яйцата си във водата.Разказаха ни ,че тя прави гнездото си на средата на блатото и малките и пилета започват да плуват веднага.
Видяхме и ято щъркели ,които не ни впечатлиха така както корморана и морския орел.
Тръгнахме си не само с нови знания ,но и с подаръци-Книга за земноводни и влечуги и книга за птиците на ПП „Персина”.
Госпожа Каракашева ни покани да станем доброволци и да помагаме при нужда за опазване на природата и животните на територията на парка.
Учениците получиха задача да помислят и споделят с родителите си -Кой е готов и желае да стане доброволец в парка!
© Всички права запазени 2025 @ Learningtogive.bg
Програмиране: We Work With You
Дизайн: Studio X