Учениците по групи изготвят и представят мултимедийна презентация за избран от тях филантроп, който с действията си е направил света по-добро място за живеене; оценяват по зададени критерии презентациите на съучениците си. Продължителност: Две занятия по 40 мин.
Учениците вече втора година работят по програмата „Научи се да даряваш“ и са добре запознати с разликите между понятията „дарител“ и „филантроп“. През първата година в „Научи се да даряваш“ с тях проведохме три занятия, посветени на филантропията в рамките на общо 6 учебни часа („Какво е филантропията?“, „Новите филантропи“ и „Уважаеми филантропи,…“). Затова занятието „Представяме ви…“ бе замислено не само вътре в класа, а като изява на класа пред външна публика. За целта използвахме тридневния тиймбилдинг (традиция в работата ми като класен ръководител) в с. Байкал, на брега на река Дунав. С помощта на Директора на Центъра за извънкласни дейности и занимания по интереси, г-н Иво Джокин, предварително раздадохме покани на учениците от селото ( общият им брой в момента е 15). В обявеното време, събота следобед, 7 от тях, на възраст 7-11 клас дойдоха в центъра и бяха поканени в конферентната зала. Моите десетокласници накратко представиха работата си по програмата „Научи се да даряваш“ и пристъпихме към работа по темата. Богдан запозна присъстващите с най-големите филантропи в света, Кристиян подробно разгледа биографията на Карнеги, Лъчезар и Николета презентираха дейността на съвременни филантропи от световен мащаб: Бил Гейтс, съоснователят на Microsoft Пол Алън, основателят на Facebook Марк Закърбърг, Джеф Безос (собственика на Амазон) и др. След презентациите се проведе неформална дискусия с нашите гости (или всъщност ние бяхме гости в техния Център за извънкласна работа, но това няма значение), децата разказваха за съвременни филантропи, до които са се докоснали по някакъв начин. Впечатление направи Антонио, който е много добър футболист. Той разказа как отборът, в който играе, има много фенове, които често го подкрепят, включително и материално. В момента обаче са намерили своя филантроп, който провежда обучения и лагер – школи на ниво, което досега футболистите не познават. Учениците разказаха и за срещата с Вася, активист на българската Уикипедия, която остави наистина трайни следи в умовете и сърцата им. Изводът, който заедно направихме в края на занятието е, че не е необходимо филантропът да е известен, публичен, видим. Добрите дела правят човека добър, не е необходимо да се афишират и подчертават.
Богдан (препратка към урок от миналата година): „Филантропията е пилешка супа за душата“
Използвайте списъка на филантропи и дарители от „Уважаеми филантропи,…”, като прибавите и имена, споменати от учениците и избрани от вас; Подгответе презентация с примерно представяне на филантроп.
За второто занятие по темата: Членовете на всяка група търсят и подбират подходяща информация (вкл. визуализираща) за мултимедийно представяне; изготвят презентация за избрания от тях филантроп, който да представят пред класа.
© Всички права запазени 2025 @ Learningtogive.bg
Програмиране: We Work With You
Дизайн: Studio X