“Страхът в човешкото сърце поражда ненавист, а ненавистта – насилие.” Стефани Майър
Въведение: Tерминът агресия произлиза от думата Adgradi (където Ad е „на”, а Gradus – „крачка”), което в буквален смисъл означава „движа се към”, „настъпвам”, т.е. първоначалният смисъл на това „да бъдеш агресивен” приблизително означава „да се движиш към целта без забавяне, без страх и съмнения”. Днес под „агресия” се разбира всяка форма на поведение, насочена към оскърбяване или причиняване на вреда на друго живо същество.
Някои известни автори тълкуват агресията така:
“актове на враждебност, атаки, разрушения, т. е. действия, които вредят на друго лице или обект; човешката агресивност е поведенческа реакция, която се характеризира с проявяване на сила в опит да се нанесе вреда на личността или на обществото” /Delgado, H./;
“създаване впечатление за превъзходство у другите” /Gerda Sayan/;
“физическо действие или заплаха за такова действие от страна на едни хора, които намаляват свободата или генетическата способност на други хора” / Wilson /;
“злобно, неприятно, причиняващо болка на околните поведение”.
На базата на знанията си, получени по психология и логика, учениците сами определят основните типове агресия, с която са се сблъсквали: импулсивна, враждебна, телесна, вербална, индиректна, гняв, опозиционно недоверие.
Краен продукт: Табло „Насилието е оръжието на слабите“.
Всяка година последната сряда на февруари е известна като Ден за борба с тормоза в училище или Ден на розовата фланелка. Честването на този ден е традиция за СУ „Иван Вазов“. Идеята на 11 а клас за тази учебна година беше за най-масово участие на ученици, подкрепящи каузата. За съжаление, поради влошената метеорологична обстановка, на 28.02.2018 г., беше обявена дървена ваканция и се проведе онлайн кампания в групите на отделните класове.
© Всички права запазени 2024 @ Learningtogive.bg
Програмиране: We Work With You
Дизайн: Studio X