Урокът запознава учениците с понятията харчене, спестяване, инвестиране и даряване. Помага за развитие на финансовата им грамотност. Разглежда се концепцията за дарителството и допринасянето за общото благо, както и въпросът за личния избор, свързан с горните понятия.
Занятието беше предвидено за два часа, като за втория час бе поканен гост- Евгени Господинов- старши банков служител “ Обслужване на клиенти“ в ОББ- клон Попово.
Учениците имат познания за съдържанието на основните понятия и затова през първия час ги разделих на 4 групи, като всяка група имаше за задача да направи списък на това за какво се харчат парите(1- ва група), начини за спестяване ( 2- ра група), познати начини за инвестиране( 3- та група) и начини за даряване( 4- та група). След като списъците бяха готови, ги залепихме на дъската, за да има възможност целият клас да ги вижда. Започна дискусия защо е нужно да се спестяват пари, разумно ли харчим, спестяването и инвестицията едно и също ли са, защо даряването е важно. Всички мнения бяха придружавани с въпроса за личния избор и ценностната система на човека. Съвсем естествено разговорът премина към темата за общото благо и филантропията. Припомнихме имената на филантропи, дарили средства „на ползу роду”, но и това, че всеки може да дарява не само средства, а и време за помощ на някого, различни умения.
Второто занятие премина под ръководството на Евгени Господинов- старши банков служител “ Обслужване на клиенти“ в ОББ- клон Попово. Той разясни различните начини за инвестиране, обясни как се изчисляват лихвите, как работи банковата „машина”. Разговорът премина и през бързите кредити, и през пословичната спестовност на българина, обезсмислена от „ Ало- измамите”, за да стигне до ценни практически съвети как да управляваме парите си. Гостът разказа за практиките на банката, свързани с даряването и заяви готовност за нови срещи.
© Всички права запазени 2025 @ Learningtogive.bg
Програмиране: We Work With You
Дизайн: Studio X