Със съдействието на медицинското лице в СУЕЕ „Св. Константин-Кирил Философ” и лектора Илиана Иванова от РЗИ Русе се проведе подготовка за направата на проект в полза на общността, а именно, засаждане на дръвчета, за да се помогне за опазване на природата.
Урокът се проведе на 19.03 със съдействието на медицинското лице в СУЕЕ „Св. Константин-Кирил Философ” и лектора Илиана Иванова от РЗИ Русе. Часът започна с представяне на изработени вкъщи макети от ненужни картонени кутии, пластмасови шишета. Идеята беше да се коментира какви отпадъци изхвърляме всеки ден. Лекторът насочи вниманието, че още от детска възраст трябва да се учим да постъпваме отговорно с грижа за другите и че, грижейки се за природата, ние се грижим за нашето бъдеще и бъдещето на поколенията след нас. Децата показаха завидни знания по темата и споделиха, че са запознати защо Земята е наречена „синята планета”. Водеше се дискусия какво можем и какво трябва да правим, за да запазим природата чиста и планетата Земя красива. Проведе се състезание по отбори кой замърсява водата, въздуха, почвата, използани бяха знанията им по Човекът и обществото и Човекът и природата. Беше повдигната темата и за разделното събиране и за рециклирането на отпадъците. Учениците изгледаха с интерес филмчета с Емо Чолаков за разделното събиране на отпадъците:
Хартия-https://www.youtube.com/watch?v=FXEWUWx13bM
Пластмаса -https://www.youtube.com/watch?v=SyWTv1v4c-A
Стъкло-https://www.ecopack.bg/bg/emil-cholakov-po-sledite-na-otpadatsite-ot-staklo/476/view/
Лекторът изтъкна, че всяка неразумна постъпка може да доведе до сериозни последици, до глобални кризи и екологични проблеми и посочи на учениците лесни начини да помогнат за опазването на околната среда, на въздуха, водата, почвата и цялата природа. Децата научиха нови неща за зелената енергия, ветрогенераторите, какво представлява смогът, как може да се използва слънчевата енергия и силата на водата. Момчетата с желание разказаха какво знаят за хибридните автомобили. Обобщени бяха знанията за вредата от заводите и пожарите, които много замърсяват и водят до заболявания на белите дробове. В края на часа всички получиха символична значка „Аз се грижа за природата”.
Предложено бе да се обсъди у дома какви дървета бихме засадили в училищния двор. Получиха и задача да изработят по отбори табла на екологична тема. Разделянето стана според това, кой къде се падна при подреждането на пъзел на екологична тематика.
децата бяха направили макети с ненужни опаковки и кутии
© Всички права запазени 2025 @ Learningtogive.bg
Програмиране: We Work With You
Дизайн: Studio X