Този урок въвежда определение на понятието „дарителство“ и обяснява колко важна е то за общността и какво е въздействието му върху нея. Продължителност: Едно занятие от 40 минути
Два дни, преди да проведем първия час час на тази тема, приключи дарителската ни акция „Дари пасти и четки за зъби на деца в нужда“, организирана от сдружение „Василица“. Използвах това, за да припомним какво можем да даряваме – време, умения, средства. Определихме как и какво точно сме дарили. Поговорихме как се чувстваме след кампанията и дали бихме искали да продължим с тази дейност.
Това беше моментът, в който изгледахме видеото на TimeHeroes и открихме какво означава понятието „доброволец“, какво прави той и защо. Оказа се, че децата бързо се ориентираха в работата на доброволците и изразиха мнение, че те също могат да се нарекат такива, защото с техните родители отделят редовно време и средства, за да помогнат на някого. Най-често на съседи или познати, които се нуждаят от хранителни продукти или дрехи. Децата са научени у дома, че всяко нещо, което е годно и не им е нужно, трябва да си намери нов собственик, който ще му се зарадва.
В тази връзка се запознахме със „Стол за майка ми“. Децата го изгледаха безмълвно и проявиха огромно съчувствие към героите. Откриха всички начини, по които общността помогна на нуждаещите се. Не пропуснаха нищо. Спомниха си как класът е помагал на много деца в нужда. Колко трогателно е било получаването на благодарствените писма, защото са ги накарали да се чувстват значими като големите. Тогава им показах новото писмо от сдружение „Василица“. Радостта беше голяма и те отново попитаха кога ще помагаме. Това беше подходящият момент да им обясня понятието „общностен капитал“. Да им дам да разберат колко важно е да правим добро и да заразяваме останалите с нашата работа. Дори се пошегувахме, чу сме първите „капиталовложители“ в банката на доброто в нашето училище и е нужно да поканим още, за да увеличаваме този „капитал“.
Нарисувахме плакати, на които изобразихме дарителските инициативи, в които сме участвали. Припомнихме си ги с умиление и това ни направи щастливи.
Седмицата преди провеждането на този урок аз, с помощта на приятел на класа – Мария Гинева, се свързах с доброволци от нашия град. Откликнаха дамите от Inner Weel Club. Те ни посетиха във втори час по темата и срещата беше запомняща се. Запознаха ни със създаването на организацията, с хората, които отделят от времето си и организират дарителски кампании, със отличителните ѝ знаци, с резултатите от дейността ѝ. За децата беше много интересно да видят истински доброволци в лицето на президента на организацията – Недялка Колева. Тя ни запозна и с още няколко такива организации от нашия град, с които работят заедно. В следващи часове ни предстоят срещи и с техни представители. Хубаво е да научим повече за тази дейност в нашия град. Разговорът породи въпрос у децата как и ние да се включим. Получихме обещание, че ще ни включат в организацията на следващото събитие. Нямаме търпение.
Срещата даде увереност на децата, че това, което правят, е важно и значимо. Накара ги да споделят своя опит като дарители и ги мотивира да искат да бъдат доброволци, защото да правиш добро те кара да се чувстваш добре.
Искрицата е запалена. От нас, възрастните, зависи да разпалим огъня.
„Не е трудно да помагаш.“
„Ние, с мама и тати, винаги пускаме пари в кутиите за дарение.“
„Винаги, когато имаме доста дрехи, носим на едни съседи за децата им.“
„Г-жо, Вие не знаете, но на екскурзията пуснахме пари в кутията в „Панорамата“, за да помогнем на този паметник.“
„Кога ще можем да помагаме при Вас?“
„Когато помагаме, се чувстваме добре, че сме зарадвали някой.“
Интерактивни задачи за домашна работа с участието на родителите и учениците: Учениците разказват на семействата си за групите в общността, които помагат на хората. Изпратете до семействата Приложение 1: „Домашна работа за филантропията“. Учениците идват на училище със списък, който съдържа организации или местни филантропи, които се използват за начало на дискусията в Урок № 2: „Здрави основи“.
© Всички права запазени 2024 @ Learningtogive.bg
Програмиране: We Work With You
Дизайн: Studio X