Учениците се научават да разбират значението на думите, свързани с филантропията/дарителството, както и важната роля на традицията за развитие на дарителството в общността и гражданското общество като цяло
Урокът се проведе в 2 часа, на 30.10 и на 31.10.2017 г.
Град Свищов е известен с дарителите си. За богатите свищовлии било въпрос на чест и престиж да дарят значителни суми за изграждане на църкви, училища и други значими каузи. Така се появили първото в България читалище, известната Стопанска академия и Търговската гимназия.
Училището бе домакин на изложбата „Да послужа народу си… Дарителство за образование – традиция и съвременност”.
В нея бяха представени снимки, документи и текстове, свързани с дарителство и благотворителността в полза на народната просвета в периода от края на 19-ти до средата на 20-ти век.
На 30.10 бе поканен гл. ас. д-р Петър Първанов от ЮЗУ, който е член на екипа работил по научния проект на тема „Култура на дарителство в сферата на образованието: социални, институционални и личностни измерения”, финансиран от Фонд „Научни изследвания“. Той изнесе беседа на тема „Дарителството“ като наблегна на дарителите в Свищов. Учениците с интерес слушаха, а след това за домашно трябваше да проучат кои са едни от най-значимите дарители за града и с какво са допринесли.
През втория час обсъдихме дарителите и значението на термина „дарителство“. Сравнихме дарителството през 19-ти и 20-ти и това през 21-ви век. Мотивите и каузите тогава и сега. Какво е „общност“ и как интересите и целите са се променили през времето.
Учениците проучват кои са едни от най-значимите дарители за града и с какво са допринесли.
© Всички права запазени 2025 @ Learningtogive.bg
Програмиране: We Work With You
Дизайн: Studio X