Какво е да си бежанец?

„Тишината в час, докато говореше гостът, беше напрегната и концентрирана. Рядко виждам десетокласниците толкова завладени от нещо, което се случва в час.“

Учител работил по този проект: Елена Вретенарова
Описание на проекта

Урокът се осъществи в два последователни часа. Първият урок беше заделен за въвеждане на основни понятия, посредством видео материали, свързани с бежанците. Вторият урок беше проведен с гост-лектор. След кратка дискусия с нашите партньори от БДФ решихме да се свържем с г-жа Линда Ауанис, председател на Съвета на жените бежанки в България, и да я поканим за една дискусия с въпроси и отговори.

Първоначално бяхме отделили 30 минути, но часът протече много по-различно от планираното и продължи почти 90 минути. Направих предварително кратко въведение с идеята да въведа някои основни термини. Вместо въпроси и отговори обаче, урокът започна с личната история на Линда. Тя сподели с учениците от къде е тръгнала и как се е стекъл живота й на бежанка, как е стигнала до България и как се е срещнала с мъжа си, с който са били разделени почти десет години, докато отново се намерят. В процеса на разговор Линда и децата обсъдиха каква е разликата между бежанец и мигрант (имигрант и емигрант), какви са причините хората да са принудени да напускат домовете си. Учениците се интересуваха от въпроса с радикализираните бежанци и тероризма – нещо актуално в днешно време.

От коментарите в час:

Линда Ауанис: „Войната е най-страшното. Знам какво е да загубиш всичко. Целият ти живот отива за броени часове и трябва да бягаш. За секунди всеки може да се озове в такава ситуация“.

Габи: „След срещата с тази жена, мнението ми за бежанците се промени. Вече не ги поставям под общ знаменател. Те са различни като всички останали, има добри и лоши хора. От тази жена научих много неща, например това, че техният живот не е бил толкова лесен, колкото е нашият. И въпреки това, тя е успяла да се справи с тази трудност в името на семейството. Днес тя е страхотен пример за силна и борбена жена, която е успяла да създаде дом на ново място.“

Дая: „До сега бях скептично настроена към бежанците, след поредица от размирици, в които са били замесени такива хора. Но тази жена ме накара да погледна от друга страна, а именно от нейните очи. Тя ни разкри всъщност колко труден е бил нейният живот и ме накара да се замисля. Както всяко нещо, дори и тук има изключения. Тази жена и нейното семейство са пример за това.“

Христо: „Историята, която разказа, беше много завладяваща и много ме разчувства. Тя се показа като човек, който е много борбен и винаги продължава напред въпреки трудностите.“

Галерия

Какво е да си бежанец?
Какво е да си бежанец?
Цели на проекта

  • Целта на урока е да даде възможност на учениците да определят бежанеца като човек, който е бил принуден да избяга от родната си страна. Децата ще имат възможност да установят какви чувства, надежди и страхове имат бежанците, които са принудени да напуснат домовете си против волята си. Учениците разбират лично за себе си какво означава да си бежанец.

© Всички права запазени 2024 @ Learningtogive.bg