Стъпки за разработване на проект

Клас: 4

Учениците се запознават с основните стъпки за планиране, изпълнение и оценяване успешността на общественозначим проект. Урокът включва практически проект на класа за подкрепа на семейство в нужда в общността. Всеки от учениците ще поеме отговорност за изпълнението на задача и ще допринесе за постигането на целта на общия проект.    Продължителност: Две или три занятия по 40 минути. Урокът може да отнеме две/три седмици с включеното време за практическа реализация на планираните задачи.

Учител работил по този проект: Лилия Рачева
Описание на проекта

„Ако искаме да помогнем на семейство в нужда, какво можем да направим?“

От много време помагаме на деца в нужда. Даряваме. Силно бе желанието на децата те сами да извървят пътя за създаване и реализиране на проект. След като изучихме с тях наръчника на доброволеца, след като вече го правиха на хартия и получиха обратна връзка за силните и слабите страни, лесно успяха да формулират стъпките, които трябва да следват, за успешното му реализиране.  Емоцията беше голяма. Въодушевлението не ги напусна до момента, в който всичко приключи.

Идеята, на кого да помогнем,  дойде от г-жа Мария Гинева – директор на Сдружение “Бъдеще за децата”. Благодарение на нея успяваме да работим пълноценно по “Научи се да даряваш”.

Дойде момента, в който трябваше да приложим знанията си на практика – да помогнем на едно семейство в нужда/баба и деветгодишната внучка, която отглежда сама/.  Най-напред старателно попълнихме плана, който щяхме да следваме. Всеки даваше идеи, изслушвахме се и записвахме това, което отговаря на изискванията. Усърдно се работеше в тетрадките, за да не пропуснем нещо важно. Запознахме с плана си и директора на нашето училище – г-жа  Цвета Милева.

Разпределихме ролите си така:

  • аз: направих един голям плакат за входа на училището; разпечатах малки плакати за всяка класна стая, написах писма до всеки клас, в които подробно описах предстоящата благотворителна акция;
  • децата: залепиха големия плакат; разнесоха писмата във всяка класна стая; обясняваха на децата от училище, които имаха въпроси; помагаха на малките ученици да си носят даренията; посрещаха всеки дарител и му помагаха или го упътваха къде точно да остави дарението си; самите те дариха.

В процеса на разпространение на информацията за акцията, се оказа, че още едно семейство с три деца има голяма нужда от помощ. Устно информирахме колегите и учениците, че такова семейство спешно се нуждае от храна, дрехи и играчки.

Започна една изключително емоционална кампания, която нарекохме “Дари добро”.

Всичко това нашият директор споделяше на страницата на училището ни, където го видяха и хора, които не са от общността.

Колеги дойдоха при децата и им казаха много мили думи за подкрепа.

Отзвукът беше огромен! Включиха се ученици от всички класове, всички колеги, хора извън училище,  дойдоха и дарители, които предложиха финансова подкрепа на семействата, а аз ги изпратих при Мария Гинева, където те са оставили средствата.

За извозването на даренията се погрижиха родителите на едно от моите деца. Дойдоха с бус, а децата го натовариха. Не усещаха нито умора, нито тежестта на пакетите, а носеха и коментираха с усмивки колко е пълен бусът.

След ден научихме, че сме помогнали на много хора и семейства в нужда. Не ги познаваме. Те също не ни познават. Но ние внесохме малко вяра в дните им, а те – осмислиха нашите.

Всеки дарител получи сертификат с благодарност от името на класа ни. Всяко семейство на дарител получи писмо-благодарност от мое име и името на децата. С писмо благодарихме и нашия директор за съпричастността към нашия проект.

Мисля, че проектът ни е успешен. Ако се наложи отново да помагаме, знаем и можем!

Доказахме, че доброто е заразно!

 

От коментарите в час

“Госпожо, не мога да повярвам, че го правим!”

“Госпожо, дано да съберем много дарения!”

“Госпожо, толкова е тъжно да нямаш играчки.”

“Госпожо, дано сме помогнали!”

Галерия

Цели на проекта

  • Оописват основните стъпки за стартиране на проект;
  • Оценяват успешността на проект
Използвани материали

  • Приложение № 1: Осем стъпки да достигнем нашите цели;
  • Приложение № 2: План в подкрепа на семейство в нужда;
  • Приложение № 3: Форма за оценяване на общественозначим проект.

© Всички права запазени 2025 @ Learningtogive.bg