Урокът премина в рамките на два учебни часа. В рамките на това време: коментирахме етимологията на думата „филантроп; дискутирахме корелацията между понятията „публична личност“ и „филантроп“; търсихме и обобщавахме в табличен вид информация за наши и чуждестранни филантропи; учениците съставиха официално писмо до известна личност - пример за филантроп.
Урокът започна с кратка дискусия относно раличията нежду понятията „публична личност“ и „филантроп“ и случаите, в които може да се сложи знак за равенство. Учениците ме изненадаха с големия брой съвременни примери, с които подкрепиха дискусията. След това, разделени на групи, учениците получиха задачите си да изготвят списък на фолантропи, да изберат един от тях и да му напишат писмо, в което да зададат въпросите, които ги вълнуват.
От тук нататък урокът протече в творчески режим. Учениците отдавана имат навика да работят в група, като екип. Разделиха си бързо задачите: кой къде ще търси информация, кой ще записва и обобщава събраното. Интернет изобилства с помощни материали по поставената задача, така че не срещнахме никакви затруднения. Накрая по един представител от група сподели информацията, която са намерили. Получиха се спонтатни кратки коментари, които превърнаха изказванията на говорителите на групите в една обобщаваща дискусия.
След дискусията учениците получиха време за написване на своите писма, като тук също работиха на групи и активно си помагаха. В края на занятието разполагахме с три писма, в които освен своите въпроси, учениците изразявах готовността си самите те да бъдат полезни на обществото, в което живеят. Писмата бяха прочетени на глас и съпроводени с аплодисменти от учениците.
© Всички права запазени 2025 @ Learningtogive.bg
Програмиране: We Work With You
Дизайн: Studio X